Hledám router pro 2 pevné IP

Odpovědět
no avatar
Monty70
Centrio internet: nemám
Centrio televize: nemám
Centrio telefon: nemám

Hledám router pro 2 pevné IP

06.06.2012, 05:24

Dobrý den.

Pořídil jsem si 100 MB/s net od Centria a mám v úmyslu přesunout své 2 servery ze serverhousu k sobě domu na onu zmíněnou linku od Centria. Servery vyžadují 2 IP adresy a tady bych potřeboval poradit s nákupem vhodného routeru, případně ostatních komponent.

Co by měl router splňovat:

Zvládat rychlost internetu 200/200 Mbps (předpokládám, že Centrio ještě v tomto roce zrychlí)
Zvládat více IP adres + jejich přidělení konkrétním strojům.
Firewall
Natování portů (asi samozřejmost)
Wifi (Pro domácí potřebu)
IGMP stream (pro možnost sledovat TV na kompu) - Není podmínkou, je to jen taková třešnička na dortu.
Minimálně 4 LAN porty 1 Gbps (radši 6, ale není podmínkou)
Správa šířky pásma (pro omezení rychlosti domácích počítačů)

Víc mě toho v tuto chvíli nenapadá. Pokud by jste si vzpomněli na funkci kterou jsem opoměl, tak sem s ní.

Předem děkuji za Vaše tipy.

Monty70

x-rated
Administrátor
Centrio internet: 1000/500 Mb/s
Centrio televize: mám
Centrio telefon: mám
Kontaktovat uživatele:

Re: Hledám router pro 2 pevné IP

06.06.2012, 08:40

vítej na fóru :)

tohle by měl zvládat snad každej lepší router, pokud by ty ip adresy nemusely bejt veřejný :) to by vyřešil dodatečně přechod na IPv6...
co se týká toho omezování rychlosti - jedině přes qos, pevný nastavení rychlosti nevim, jestli nějakej router umožňuje...
ten můj asus rt-n56u umožňuje i přenos iptv, ale nevim, jak to správně nastavit a ani sem to nezkoušel :)

a jak nad tim tak uvažuju, s tou iptv to nebude tak jednoduchý, protože ta ti vede po samostatnym kabelu a potřeboval bys druhej WAN...

Obrázek
x-rated
CentrioZone.cz admin
admin@centriozone.cz
Obrázek
tak přesně takhle už centrio internet nejede :(

no avatar
Monty70

07.06.2012, 14:51

Tak zatím to vypadá, že to vyhraje systém s RouterOS
V podstatě další PC s RoterOS.
Cena je ale závratná, takže váhám.

PS: Já jsem v úvodním příspěvku zapomněl napsat, že na servery se ve špičce připojuje kolem 300 lidí současně, takže to asi klasický router nezvládne.

no avatar
blackwire

08.06.2012, 13:26

S 300 se připojujícími uživateli bych nebral nic jinýho než nějaký slušný Microtic což se dá celkem dobře finančně zvládnout.

no avatar
fischlk

14.06.2012, 12:46

ja bych ti k tomu jeste rekl nasledujici - promysli zda uspora za hosting se rovna nakladu na energii doma a na internet plus 2x pevna IP (2x99,-)

soused si to doma udelal zdrovna na zacatku roku - a hodne spatne rozdejchaval dva velke vypadky v Petrovicich (jeden byl skoro 3 dny). Ma na tom hostovano nekolik virtualnich domen (zkratka dela web hosting pro zakazniky)

x-rated
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

14.06.2012, 13:12

já bych to taky asi nedělal, ona je to sice lákavá možnost, ale problém je právě v záložní konektivitě... dnešní hostingy a housingy sou už docela levný a k výpadkům prakticky nedochází nebo sou předem hlášený... internet od centria je sice spolehlivej, ale stát se může cokoliv a pak se to zákazníkům vysvětluje těžko...
x-rated
CentrioZone.cz admin
admin@centriozone.cz
Obrázek

no avatar
fischlk

14.06.2012, 13:45

prave ze support centria neni neco co by me utvrzovalo ze bych sem umistil primarni server (mam sice doma server - ale jako sekundarni, tj. nastvanej jsem jen ja)

no avatar
Monty70

21.06.2012, 19:17

Takže několik poznatků.

První a nejzásadnější.
2 pevné IP adresy na domácí přípojku je nerealizovatelné !!!! Centrio vám prostě 2 IP na jeden kabel NEPRODÁ i kdyby jste se třeba pos**li. Odůvodňují to nedostatkem IP adres, což je sice pravda, ale na druhou stranu, já jako zákazník, jsem ochoten za to zaplatit a navíc mě obchodník při objednávce přesvědčoval, že to není naprosto žádný problém!
Pokud tedy potřebujete více pevných IP, nezbývá vám než si pořídit více smluv a více kabelů. U mě by to třeba bylo řešitelné tak, že jednu smlouvu mám na 100/100 net, kde jsem si koupil pevnou IP a druhou smlouvu mám na TV Standard a k této smlouvě bych si musel dokoupit 50/50 net a na ten si koupit další pevnou IP. Prostě špatný.

Druhý poznatek:
Děvčata na info lince jsou k ničemu!
V podstatě netuší o čem mluví a co je nejhorší i v případě kdy s nimi dohodnete nějaký triviální úkon z jejich strany tak selhávají.
Příklad:
Zákazník: Slečno potřebuji druhou pevnou IP adresu
Info linka: Ano stojí to 99,-
Zákazník: Ano vím to, můžete mi ji prosím tedy aktivovat?
Info linka: Ano aktivuji ji.
Zákazník: Kdy to bude aktivní?
Info linka: do 24 hodin.
Zákazník: Děkuji mnohokrát

Po třech dnech opět volám na Info linku a mám "štěstí", mluvím opět se stejnou slečnou.

Zákazník: Dobrý den, objednal jsem si druhou pevnou IP a pořád jí nemám
Info linka: Jooo aha to jste vy. No on se k tomu musí vyplnit takový formulář (Slečna evidentně netuší co ve formuláři je a jak to vyplnit)
Zákazník: Tak proč jste mi ho tedy nedala již při prvním telefonátu?
Info linka: Na lince je ticho
Zákazník: Halooo je tam někdo?
Info linka: No tak já vám ho pošlu.
Zákazník: Ok, ale docela to spěchá, pošlete mi ho ještě dnes?
Info linka: Zajisté, hned ho odesílám na váš mail

Další den:
Zákazník: Dobrý den, jmenuji se XXXXXXX .. Slečna mě ani nechala dopovědět jméno
Info linka: Já vím, vy jste chtěl tu pevnou IP
Zákazník: (Opět "štěstí"? Opět stejná slečna. To je tam fakt jen jedna?) Slíbila jste mi dotazník na druhou pevnou IP
Info linka: Ano ano hned vám to posílám.

Po dalších 4-ech hodinách dotazník opravdu přišel. A teď se podržte! je to obyčejný texťák který má vyplňovat Centrio a né zákazník a kterým Centrio žádá o přidělení dalšího balíku IP adres. Takže to není žádná žádost o další pevnou IP, ale Centrio na vás (mě) tímto přehodil svoji práci. To podstané ale teprve přijde.

Druhý den opět volám na Info linku.
Zákazník: Dobrý den (no to snad není možné! Zase stejná slečna :-/ ) Poslal jsem vám ten "dotazník" ale podle mě semnou hrajete nějakou habaďůru, to není dotazník, který by měl vyplňovat zákazník, ale je to žádost, kterou vy žádáte RIPE o předělení další masky IP adres! (říkal jsem to dost nasraně)
Info linka: Noooo, víte ono je to tak složité aby tím schvalovacím procesem prošel jen zákazník, který další IP opravdu potřebuje.
Zákazník: A můžete mi vysvětlit proč by jsi někdo kupoval další IP, kdyby ji nepotřeboval?
Info linka: Noooo, víte ono je to složité.
Zákazník: Kdo rozhoduje o tom jestli mi tu IP prodáte?
Info linka: Noooo RIPE
Zákazník: OK a jak dlouho jim to bude trvat?!
Info linka: Nooooo, vydržte..... 3 minuty ticho. Nooo asi 14 dní.
Zákazník: Tak to si ze mě ale už vážně děláte srandu ? !!!
Info linka: (provinilím hlasem) Víte oni vám to ale asi stejně neschválí.
Zákazník: Prosím? Takže se tu tejden dohadujeme o něčem o čem víte že je stejně k ničemu? Dejte mi někoho kdo ví o čem mluví!

Poprvé za týden jsem dostal k telefonu někoho jiného než tu blonďatou modrookou krasavici a naštěstí to byl někdo kdo ví o čem mluví.
Výsledek je takový, že Centrio nevládne svými IP adresami, ale spravuje je pro ně RIPE, která prostě nedovolí na domácí přípojku 2 pevné IP.

Třetí poznatek:
Co se týká ceny v serverovně a doma.
Pokud servery provozujete jako koníček, tak se to doma vyplatí. Pokud by servery vydělávali, tak bych to opravdu neriskoval.
Cena v serverovně za 2 stroje je cca 3 000,-
Doma se dostanu na cenu pod 2 000,- (včetně energie, netu, pevných IP)

Čtvrtý poznatek:
Router jsem opravdu zvolil Mikrotik, je to super mašinka s velkou propustností a neuvěřitelnými možnostmi nastavení.
Jeden jsem koupil pro servery ukázka (cena včetně krabičky a zdroje cca 2 500,- a druhý (jiný, ale taky mikrotik) si koupím jako domácí wifi router, který umí i IGMP (stream TV)

No koukám, že takhle dlouhý příspěvek jsem ještě nikdy nenapsal.
Doufám, že jsem vás příliš nenudil.
Dnes jsem přivezl ze serverovny 1. server, otestuji, převezu i druhý a pak sem písnu jak to chodí a jaké jsou (snad nebudou) problémy.

Centriu zdar a jejich infolince zvláště :D

x-rated
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

21.06.2012, 20:15

jakmile dojde na nějakej nestandardní požadavek, tak bejvá problém, to neni jenom u centria, ale i u upc :)
tam zase rádi na otázku "můžete připojit můj dům?" odpovídají stylem "váš dům není na síti, děkujeme za pochopení" :)

jinak já sem si myslel, že tam bude problém se dvěma adresama:
x-rated píše:tohle by měl zvládat snad každej lepší router, pokud by ty ip adresy nemusely bejt veřejný :) to by vyřešil dodatečně přechod na IPv6...
dokud pojede centrio na ipv4, tak víc jak jednu veřejnou ip adresu mít nebudeme :)
x-rated
CentrioZone.cz admin
admin@centriozone.cz
Obrázek

no avatar
fischlk

21.06.2012, 20:22

1) ipv6 zatim nemaj/nechystaj (podle pana Kuby)

2) ja jsem na zadost o pevnou jen dostal mail od centronetu.

3) ze by primo ripe pridelovala adresy se me zda divne.

maji totiz pridelen minimalne:

route: 217.195.160.0/20
descr: CENTRONET
origin: AS29321
mnt-by: CentroNet-MNT
source: RIPE # Filtered

( z tohoto rozsahu ja mam pevnou IP).

Ale ve vetsine veci vystupujou jak garazovka. (Napriklad odstrihnuti pevnych IP aniz by dali nekomu vedet a pak jsou jeste arogantni ze privatni ip je plnohodnony internet a ....)
UPC je zese na druhou stranu moloch.

x-rated
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

21.06.2012, 20:36

fischlk píše:1) ipv6 zatim nemaj/nechystaj (podle pana Kuby)
podle pana kuby možná, ale jak vidno, centrio má nedostatek ipv4, takže přechod je nevyhnutelnej a nebude trvat dlouho :)
x-rated
CentrioZone.cz admin
admin@centriozone.cz
Obrázek

Odpovědět