Výpadek internetu 9.1.2017

no avatar
Wexom
Centrio internet: nemám
Centrio televize: nemám
Centrio telefon: nemám

Re: Výpadek internetu 8.1.2017

09.01.2017, 01:34

Stodůlky (Nové Butovice) Od 23:00 rozsáhlé potíže se zahraničními servery. Dost doufám, že to až se vzbudím bude cajk.

no avatar
myflower

09.01.2017, 07:24

Horní Měcholupy i ráno beze změny. České weby celkem fungují, zahraniční rychlostí jednoho trilobita za sekundu.

no avatar
fischlk

09.01.2017, 08:39

V Pertovicich jsem si rano niceho nevsiml a ted to jede v pohode.

(az na to ze UPC-Centrio je stale smerovane pres celou evropu)

no avatar
muaddib

09.01.2017, 10:57

jakub.olejník píše:
08.01.2017, 23:26
Dobrý den, mohu se zeptat, co konkrétně znamená "masivní útok"?
To znamená, že na hraniční router (v případě, že jde o útok ze zahraničí) poskytovatele se valí klidně i gigabity trafficu za vteřinu, které jednak ucpou jeho linku do zahraničí, ale zároveň vytíží procesor routeru na 100 procent a tudíž prakticky není možné s tím cokoliv na dálku udělat krom toho, že se technik sebere a dojede přímo k té mašině a přes konzoli ji zkusí resuscitovat nebo odpojit (čímž odřízne linku do zahraničí.) A pokud nemáš dostatečně silnou záložní linku tak máš pak problém s tím, že ti tu zálohu jí ucpou samy uživatelé. S tímhle Centrio těžko něco udělá. Nedá se proti tomu moc efektivně bránit. Existuje pár řešení od různých firem, které nabízejí stroje, které jsou schopné podobný traffic analyzovat a případně rovnou zahazovat, ale cena těch strojů je v řádech milionů.

Takže jediný recept je mít dostatečně silnou linku ven do zahraničí a ne jenom jednu a rozkládat traffic mezi více propojení, což ale znamená tisíce eur za propojení do zahraničí a to zase znamená dražší připojení pro koncáka ;-) a jak všichni víme, jsou někteří kteří to chtějí mít co nejlevnější. Tak prosím pak, ale neremcejte že někdy něco nejde. Je pravdou, že v poslední době se to Centriu nějak sype, ale to je prostě technika...

no avatar
fischlk

09.01.2017, 11:12

osobne co je DDOS vim , me by zajimolo spis vice podrobnosti o danem DDOS. Zvlastni je ze o tom na zadnem medium nepise.
GovCERT to taky neregistroval.

no avatar
quandasim

09.01.2017, 11:23

Ahoj. vcera to byla katastrova, neslo to pak jeste kolem 23:00 tak jsem to zabalil a sel jsem spat. Technikum centria doporucuji tento clanek:

https://www.root.cz/clanky/ddos-utoky-j ... ne-branit/

vim ze ddos je neprijemny, ale obrana existuje.

btw ddos sunda i telefon? neslo se vubec dovolat na podporu.

no avatar
muaddib

09.01.2017, 11:25

fischlk píše:
09.01.2017, 11:12
osobne co je DDOS vim , me by zajimolo spis vice podrobnosti o danem DDOS. Zvlastni je ze o tom na zadnem medium nepise.
GovCERT to taky neregistroval.
Myslíš, že se v mediích objeví info o DDOS útoku na jednoho malého poskytovatele internetu? :-) To určitě ne.

Stačilo by vědět kde se centrio propojuje do zahraničí a podle grafu trafficu bysme vědeli hned jak to bylo. Tuhle informaci jsem, ale zatím nikde nenašel takže těžko říct. Tak pokud někdo náhodou víte dejte vědět. Podle posledního tracu ze dneška by to mohl být NIX.CZ, ale tam jsem nenašel jejich graf.

no avatar
fischlk

09.01.2017, 11:31

no nerikam hodinova reportaz se vstupy rozhorcenych klientu na TV zNOVA, ale zive by to do male poznamky mohl vrazit. Ale podle toho ze se zde objevil jen jedne vykrik od podpory centrio tak je videt jak k tomu pristupujou.

Nam za rok a pul konci smlouva, tak se uvidi co dal ;-)

no avatar
muaddib

09.01.2017, 11:32

quandasim píše:
Ahoj. vcera to byla katastrova, neslo to pak jeste kolem 23:00 tak jsem to zabalil a sel jsem spat. Technikum centria doporucuji tento clanek:

https://www.root.cz/clanky/ddos-utoky-j ... ne-branit/

vim ze ddos je neprijemny, ale obrana existuje.

Kdyby byla obrana proti DDOS útokům tak triviální záležitost jakou je popsaná v tom článku tak by to měli všichni vyřešené a nebyl by problém. Bohužel není. Článek je dosti zlehčeně napsanej. Věř mi když říkám že konvenční obrana proti DDOS útokům není efektivní. Blokova IP adresy, ze kterých je útočeno? :-D .... Běžně chodí DDOSy z tisíců IP adres a klidně i z celého světa. To nejseš schopen efektivně blokovat.

Co se týče dovolatelnosti na jejich číslo, tak to asi určitě nebyl ten problém. Nevím jak pracují o víkendech na help lince, ale myslím si že více jak jeden člověk to zvedat nebude (jestli vůbec aspoň jeden) a pokud je to zároveň i technik co řešil ten problém tak taky radši vyvěsím telefon a budu řešit příčinu než stížnosti na to, že to nejede...

x-rated
Administrátor
Centrio internet: mám
Centrio televize: mám
Centrio telefon: mám
Kontaktovat uživatele:

09.01.2017, 11:36

quandasim píše:
https://www.centrio.cz/kontakty
Naše Klientské centrum je k dispozici na telefonu ve všední den mezi 8:00-20:00 hodinou a o víkendech mezi 12:00 - 18:00.
x-rated
CentrioZone.cz admin
admin@centriozone.cz
https://www.slamb.eu
nejsem zaměstnanec společnosti CentroNet

jakub.olejník

09.01.2017, 12:48

muaddib píše:
09.01.2017, 10:57
To znamená, že na hraniční router (v případě, že jde o útok ze zahraničí) poskytovatele se valí klidně i gigabity trafficu za vteřinu, které jednak ucpou jeho linku do zahraničí, ale zároveň vytíží procesor routeru na 100 procent a tudíž prakticky není možné s tím cokoliv na dálku udělat krom toho, že se technik sebere a dojede přímo k té mašině a přes konzoli ji zkusí resuscitovat nebo odpojit (čímž odřízne linku do zahraničí.) A pokud nemáš dostatečně silnou záložní linku tak máš pak problém s tím, že ti tu zálohu jí ucpou samy uživatelé. S tímhle Centrio těžko něco udělá. Nedá se proti tomu moc efektivně bránit. Existuje pár řešení od různých firem, které nabízejí stroje, které jsou schopné podobný traffic analyzovat a případně rovnou zahazovat, ale cena těch strojů je v řádech milionů.

Takže jediný recept je mít dostatečně silnou linku ven do zahraničí a ne jenom jednu a rozkládat traffic mezi více propojení, což ale znamená tisíce eur za propojení do zahraničí a to zase znamená dražší připojení pro koncáka ;-) a jak všichni víme, jsou někteří kteří to chtějí mít co nejlevnější. Tak prosím pak, ale neremcejte že někdy něco nejde. Je pravdou, že v poslední době se to Centriu nějak sype, ale to je prostě technika...
Díky za vysvětlení, nicméně vysvětlení co je DDoS vážně nepotřebuji, zajímal mě ten traffic, který shodí celou síť...ať víme na čem jsme že...

no avatar
honzazprahy

09.01.2017, 13:16

Nektere problemy od vcera stale pretrvavaji. Napr. http://worldoftanks.eu/ a herni servery WoT jsou u vas stale nedostupne. U o2 pres LTE bez problemu.

x-rated
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

09.01.2017, 13:24

stránka world of tanks mi taky nejde, ale podle mapy výpadků WoT je nad prahou žlutej flíček :? http://downdetector.com/status/world-of-tanks/map/
x-rated
CentrioZone.cz admin
admin@centriozone.cz

no avatar
Lancer

09.01.2017, 13:48

Vážení klienti, internetová síť CenTrio je vystavena opakujícím se DDoS útokům ze zahraničí.
Omlouváme se za sníženou dostupnost některých Internetových služeb.

no avatar
honzazprahy

09.01.2017, 13:49

Žlutý flíček nad Prahou není dobré znamení :-) Asi jsem u O2 připojen na příměstskou BTS....

no avatar
quandasim

09.01.2017, 13:52

muaddib píše:
09.01.2017, 11:32
Kdyby byla obrana proti DDOS útokům tak triviální záležitost jakou je popsaná v tom článku tak by to měli všichni vyřešené a nebyl by problém. Bohužel není. Článek je dosti zlehčeně napsanej. Věř mi když říkám že konvenční obrana proti DDOS útokům není efektivní. Blokova IP adresy, ze kterých je útočeno? :-D .... Běžně chodí DDOSy z tisíců IP adres a klidně i z celého světa. To nejseš schopen efektivně blokovat.

Co se týče dovolatelnosti na jejich číslo, tak to asi určitě nebyl ten problém. Nevím jak pracují o víkendech na help lince, ale myslím si že více jak jeden člověk to zvedat nebude (jestli vůbec aspoň jeden) a pokud je to zároveň i technik co řešil ten problém tak taky radši vyvěsím telefon a budu řešit příčinu než stížnosti na to, že to nejede...
tak ten clanek mi pride v pohode, nedava konkretni navod, ale jen nastinuje moznosti. filtrovat provoz se da i jinak nez na zaklade ip adresy. DDOS trafik bude mit dle meho jinou strukturu nez ten bezny a na zaklade teto rozdilnosti by to melo jit i filtrovat. Nerikal jsem ze to je snadne, ale ze obrana existuje. Zajimalo by mne jestli centrio nejakou formu ddos ochrany pouziva, nebo o tom uvazuje, po tom co se stalo.

k tomu telefonu - mohli si tam dat aspon nejakou automatckou zpravu o tom ze internet nejede a delaj na tom, urcite by to bylo lepsi nez tam mit stridave, ze ucastnik je nedostupny, nebo ze je obsazeno.

a neodpustim si rypavou poznamku, ale po tom co jsem zjistil, jak se centrio stavi k zavedeni ipv6, tak si o kvalite jejich siti myslim sve;)

jakub.olejník

09.01.2017, 13:54

quandasim píše:
a neodpustim si rypavou poznamku, ale po tom co jsem zjistil, jak se centrio stavi k zavedeni ipv6, tak si o kvalite jejich siti myslim sve;)
jo IPv6 by mi vytrhlo trn z paty aspon by mi Sony pravidelne nebanovalo IP, protoze ze stejny IP adresy tam pristupuje vic lidi nez by si oni sami predstavovali :D

x-rated
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

09.01.2017, 13:56

quandasim píše:
k tomu telefonu - mohli si tam dat aspon nejakou automatckou zpravu o tom ze internet nejede a delaj na tom, urcite by to bylo lepsi nez tam mit stridave, ze ucastnik je nedostupny, nebo ze je obsazeno.
no jelikož zákaznická linka v tu dobu neměla otevřeno, tak nejspíš nebyl nikdo, kdo by to tam moh dát
já tam nevolal, to ani nemá cenu, když je to tak velkej problém a je v řešení, ale taky je možný, že to střídalo stavy kvůli přetížení
s těma IPv6 je to blbý, snad půlka sítě je za NATem a ani na optický síti to kvůli tý starý prej taky nejde, někde na fóru se to už taky řešilo :|

jinak ještě zajímavej článek k ddos ochraně u wedosu, kde jede mj. umístěný i tohle fórum https://datacentrum.wedos.com/a/360/100 ... esicu.html
článků na tohle téma je tam víc :) ale webhosting a isp je něco jinýho :D
x-rated
CentrioZone.cz admin
admin@centriozone.cz

no avatar
pasky

09.01.2017, 14:40

První výpadek byl kolem 14:00 a to zákaznická linka otevřeno mít měla, ne? S poznámkami o IPv6 také z celého srdce souhlasím.

x-rated
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

09.01.2017, 14:44

ve 14:34 se tu objevila první stížnost a v 16:11 první předběžný vyjádření - spíš si myslim, že nikdo nečekal, že se to tak protáhne :|
jinak u mě aktuálně žádný potíže nejsou, speedtest.net normálně funguje, wikipedia taky frčí bez problémů

edit 23:00:
tak koukám, že ddos úspěšně pokračuje :?
x-rated
CentrioZone.cz admin
admin@centriozone.cz

no avatar
pasky

Re: Výpadek netu 8.-10.1.2017

09.01.2017, 23:11

Je to tak - vypadá to, že tyhle potíže se trochu protáhnou. Česká konektivita funguje, zahraničí (třeba i eu.battle.net) nikoliv. Pokud po včerejším útoku Centrio rozdělilo traffic dle směrů na různé routery a díky tomu funguje dobře stále alespoň ČR, thumbs up! Ale doufám, že takhle smutných večerů nás nečeká mnoho za sebou...

no avatar
LukášMěrka

Re: Výpadek netu 8.-10.1.2017

09.01.2017, 23:13

Nejde ještě někomu jinému ?

x-rated
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpadek internetu 8.-10.1.2017

09.01.2017, 23:21

celkem by mě zajímalo, jakej pohlavní orgán si objednal útok až na časy kolem půlnoci, kdy už se většina lidí chystá do postele :D aspoň teda přes den sem žádný problémy nezaznamenal
a je docela škoda, že centronet má grafy vytížení sítě v nixu skrytý :?
x-rated
CentrioZone.cz admin
admin@centriozone.cz

Odpovědět