logo

Měřění rychlosti internetu

Problémy a pomoc s jejich řešením
x-rated
Administrátor
CenTrio internet: 1000/500 Mb/s
CenTrio televize: mám
CenTrio telefon: mám
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod x-rated » 13.01.2012, 07:43

Obsah

1. Před měřením se ujistětě, že...
2. Krátkodobé měření na Speedtest.net
3. Sekvenční měření stahování
4. Sekvenční měření odesílání
5. Sekvenční měření odezvy
6. Vysvětlení a využití jednotek MB/s a Mb/s

poslední změny:
19.11.2014
- odebrán server Wifcom, přidán server ISP Alliance

10.11.2014
- odebrán server ISP Alliance, přidán server Wifcom

19.10.2014
- kapitoly rozděleny do samostatných příspěvků (možnost odkazovat na konkrétní kapitoly)
- přidána kapitola 6 - Vysvětlení a využití jednotek MB/s a Mb/s
- do prvního příspěvku přidán Obsah
- ke každému příspěvku doplněn odkaz Návrat na obsah
- upravena metodika měření pro zjednodušení a dosažení co nejpřesnějších výsledků i s rychlostí 1 Gb/s
- drobné úpravy a doplnění formulací a obsahu
x-rated
CenTrioZone.cz admin
admin@centriozone.cz
Obrázek
tak přesně takhle už centrio internet nejede :(

x-rated
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod x-rated » 19.10.2014, 05:49

1. Před měřením se ujistětě, že...

1.1. používáte moderní a aktualizovaný operační systém
1.2. používáte aktuální ovladač síťové karty
1.3. používáte aktuální firmware v routeru
1.4. používáte kvalitní router, který se nezahlcuje a reálně zvládá Vaše rychlosti
1.5. máte router správně nastavený (ke zvýšení propustnosti někdy může dopomoci vypnutí UPnP a QoS)
1.6. máte po celou dobu měření v počítačové síti zapnutý pouze jeden počítač a ten je připojený po kabelu
1.7. máte kabeláž v celé trase až k testovacímu počítači nepoškozenou a správně zapojenou
1.8. nedochází ke zkreslování přenosu použitím nevhodného antiviru a/nebo firewallu
1.9. není ve vašem počítači přítomen škodlivý software
1.10. jste nepoužili aplikaci, která by měla zvyšovat výkon a optimalizovat nastavení systému, protože takový program může vyvolat efekt úplně opačný

Pokud všechny výše popsané body nesplňujete, mohou být dosažené výsledky zkreslené :!: Používejte moderní počítač, kde bude po celou dobu testování vypnutý antivir, firewall i další aplikace, které přistupují k internetu. Pro jistotu mějte počítač napojen rovnou na přívodní kabel, tedy bez routeru.

Návrat na obsah
x-rated
CenTrioZone.cz admin
admin@centriozone.cz
Obrázek

x-rated
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

2. Krátkodobé měření na Speedtest.net

Při měření prostřednictvím serverů Speedtest.net používejte výhradně aktuální verze internetových prohlížečů bez nadměrného množství doplňků a nezatěžujte své připojení žádnou další aktivitou (synchronizace DropBox / Disk Google, komunikace po Skype, P2P či jiné přenosy). Dosažené výsledky se mohou lišit v závislosti na použitém prohlížeči, aktuálním vytížení testovacího serveru a samotné spotřebě měřícího procesu.
Následující servery patří dlouhodobě mezi nejlepší, avšak i v jejich případě může docházet k výkyvům.

Praha - ISP Alliance
Obrázek

Praha - Nej TV
Obrázek

Praha - T-Mobile
Obrázek

Trutnov - HumlNet
Obrázek

Brno - Brno University of Technology
Obrázek

Bratislava - Swan
Obrázek

Návrat na obsah
x-rated
CenTrioZone.cz admin
admin@centriozone.cz
Obrázek

x-rated
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

3. Sekvenční měření stahování

3.1. přejděte na stránku https://www.superhosting.cz/test-rychlo ... hovani-dat
3.2. klikněte pravým tlačítkem myši na odkaz stáhnout u testovacího souboru s velikostí alespoň 1 GB a vyberte možnost Uložit jako. Zvolte umístění pro stažení a tento krok opakujte, dokud nebudete najednou stahovat alespoň 6 až 8 souborů
3.3. stiskněte najednou klávesy Ctrl+Shift+Esc -> Více informací -> Výkon -> Síť Ethernet a sledujte rychlost po celou dobu přenášení všech zvolených souborů - zobrazovaná linka by měla mít rovný průběh bez výrazných poklesů a měřená rychlost by měla odpovídat vašemu tarifu

V případě rychlosti internetu nad 500 Mb/s je třeba v počítači využívat dostatečně výkonné datové úložiště - pole RAID0 pro HDD nebo jednotky SSD :!: Samostatné klasické plotnové disky mohou reálně zvládat rychlost kolem 1 Gb/s (125 MB/s) pouze v případě čtení/zápisu jediného většího souboru. Pro maximální vytížení internetu je však třeba paralelně přenášet více souborů najednou, v takové situaci však rychlost HDD/SSD výrazně klesá a je nedostatečná. Jako alternativní datové úložiště lze v počítači vytvořit RAMdisk - prostor v operační paměti počítače, který je mnohonásobně rychlejší.

Obrázek

Návrat na obsah
x-rated
CenTrioZone.cz admin
admin@centriozone.cz
Obrázek

x-rated
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

4. Sekvenční měření odesílání

4.1. stáhněte si bezplatnou aplikaci File and Image Uploader, kterou stačí rovnou spustit (nemusí se instalovat)
4.2. v menu Nástroje nastavte Počet paralelních uploadů na 8
4.3. kliknutím na tlačítko Přidat soubor vyberte alespoň 6 až 8 souborů s velikostí kolem 1 GB, na které se nevztahují autorská práva, a v následujícím okně vyberte jeden z filehostingů - hellshare.com nebo sdilej.cz.
4.4. stiskněte najednou klávesy Ctrl+Shift+Esc -> Více informací -> Výkon -> Síť Ethernet a sledujte rychlost po celou dobu přenášení všech zvolených souborů - zobrazovaná linka by měla mít rovný průběh bez výrazných poklesů a měřená rychlost by měla odpovídat vašemu tarifu

V případě rychlosti internetu nad 500 Mb/s je třeba v počítači využívat dostatečně výkonné datové úložiště - pole RAID0 pro HDD nebo jednotky SSD :!: Samostatné klasické plotnové disky mohou reálně zvládat rychlost kolem 1 Gb/s (125 MB/s) pouze v případě čtení/zápisu jediného většího souboru. Pro maximální vytížení internetu je však třeba paralelně přenášet více souborů najednou, v takové situaci však rychlost HDD/SSD výrazně klesá a je nedostatečná. Jako alternativní datové úložiště lze v počítači vytvořit RAMdisk - prostor v operační paměti počítače, který je mnohonásobně rychlejší.

Obrázek

Návrat na obsah
x-rated
CenTrioZone.cz admin
admin@centriozone.cz
Obrázek

x-rated
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

5. Sekvenční měření odezvy

5.1. stiskněte kombinaci kláves Windows+R, napište powershell a stiskněte enter
5.2. napište ping nix.cz -n 20 a stiskněte enter pro analýzu odezvy k cílovému serveru
5.3. napište tracert nix.cz a stiskněte enter pro analýzu odezvy na všech bodech v síti cestou k cílovému serveru (některé nemusí odpovídat, záleží na nastavení konkrétních bodů v síti)
5.4. hodnoty time by neměly být vyšší než 1 ms, pro vyloučení chyby v měření můžete oba testy opakovat

Obrázek

Návrat na obsah
x-rated
CenTrioZone.cz admin
admin@centriozone.cz
Obrázek

x-rated
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod x-rated » 19.10.2014, 06:38

6. Vysvětlení a využití jednotek MB/s a Mb/s

6.1. B = bajt, b = bit, jedná se o dvě odlišné jednotky množství dat.
6.2. 1 bajt má 8 bitů. Převádíme-li z B na b, násobíme číslem 8. Převádíme-li z b na B, dělíme číslem 8.
6.3. /s vždy vyjadřuje, že jde o množství bitů nebo bajtů přenesených za jednu sekundu.
6.4. K = kilo (řád tisíců), M = mega (řád milionů), G = giga (řád miliard).
6.5. Převádíme-li bity z většího řádu na menší, násobíme číslem 1000. Převádíme-li bity z menšího řádu na větší, dělíme číslem 1000. Převádíme-li bity o dva řády, násobíme nebo dělíme číslem 1000 dvakrát po sobě.
6.6. Převádíme-li bajty z většího řádu na menší, násobíme číslem 1024. Převádíme-li bajty z menšího řádu na větší, dělíme číslem 1024. Převádíme-li bajty o dva řády, násobíme nebo dělíme číslem 1024 dvakrát po sobě.
6.7. Různé druhy zápisů s Megabity: Mb/s = Mbit/s = Mbps
6.8. Různé druhy zápisů s Megabajty: MB/s = MByte/s = MBps
6.9. S řády bitů se obvykle setkáme ve specifikacích síťových prvků, na stránkách poskytovatele, při sledování vytížení sítě ve Správci úloh systému Windows a ve výsledcích ze Speedtest.net, jejich hodnoty jsou v rámci jednoho řádu větší.
6.10. S řády bajtů se obvykle setkáme v internetových prohlížečích a ve správcích souborů, jejich hodnoty jsou v rámci jednoho řádu menší.

Návrat na obsah
x-rated
CenTrioZone.cz admin
admin@centriozone.cz
Obrázek

Zpět na „Technická podpora“