Jak je resena verejna IP?

Odpovědět
no avatar
TheVindex
Centrio internet: nemám
Centrio televize: nemám
Centrio telefon: nemám

Jak je resena verejna IP?

02.04.2018, 18:38

Zdravim,

jak je presne technicky resena verejna IP adresa u Centria?

Jsem pripojen ethernetem do Centria. Predpokladam, ze nekde v dome je nejaky velky router, u ktereho je receno, ze na danem portu je zakaznik X a ze mu ma dat 50/50 Mbit? A zapnutim verejne IP bude transparentne prekladat vsechno, co potece danym portem, takze muj TP-Link bude se vsemi porty vystaven do internetu?

Jde mi o dve veci:
1) Jak bezpecne je toto reseni? Nebot ze bych veril neprustrelnosti TP-Linku se rict neda.
2) Da se normlani provoz (takove to browsdani po netu) vest pod neverejnou IP adresou a internetu vystavit nejake jine zarizeni?
- coz vede napr. na switch a pak dve koncova zarizeni vystavena do Centrio site
- coz by znamenalo, ze nejak musim mit moznost nastavit, ktere je na verejne a ktere neni

Diky.
V.

x-rated
Administrátor
Centrio internet: 1000/500 Mb/s
Centrio televize: mám
Centrio telefon: mám
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak je resena verejna IP?

02.04.2018, 18:45

ono dost záleží na aktualizacích firmwaru v routeru, pokud je tam nějaká historická verze, tak to moc bezpečný nebude :)
pro účely maximálního zabezpečení by bylo vhodný použít router turris omnia, kterej se aktualizuje sám, jakmile v něm opravěj nějakou bezpečnostní ďouru
https://access-pointy.heureka.cz/turris ... wi-fi/#o=2
tady je o něm víc informací https://omnia.turris.cz/
x-rated
CentrioZone.cz admin
admin@centriozone.cz
nejsem zaměstnanec společnosti CentroNet

no avatar
TheVindex
Centrio internet: nemám
Centrio televize: nemám
Centrio telefon: nemám

02.04.2018, 20:09

Plati tedy - 1 port na centrio routeru, 1 interni centrio IP mapovana na 1 verejnou IP zcela transparentne?

Tak muj router je uz sam o sobe hodne historicky. Nicmene ze by se mi chtelo dat za router 8k, to se mi nechce :-(
Nejaka jina reseni?

x-rated
Administrátor
Centrio internet: 1000/500 Mb/s
Centrio televize: mám
Centrio telefon: mám
Kontaktovat uživatele:

02.04.2018, 20:35

nevim, jak moc transparentně, ale kvalitní router je základ bezpečný domácí nebo firemní sítě vždycky :) a 6500 za snad vůbec nejbezpečnější dostupnej router neni kdovíjak moc
ještě možná levnější alternativa by byl nějakej mikrotik, ale tam si budeš muset aktualizace hlídat sám
třeba tenhle nevypadá za 2,5 špatně https://routerboardy.heureka.cz/mikroti ... t2hnt/#o=2
pokud to má bejt jednoduchý na obsluhu, tak já měl kdysi router asus, ze začátku ho aktualizovali dost často, ale po pár letech jako u většiny zařízení podobnýho typu už jenom jednou za rok třeba
x-rated
CentrioZone.cz admin
admin@centriozone.cz
nejsem zaměstnanec společnosti CentroNet

Odpovědět